• maleri7
  • maleri8
  • maleri11
  • maleri5
  • maleri3
  • maleri9
  • maleri1
  • maleri2
  • maleri12

MÅLERI

Det krävs skickligt hantverkskunnande för att nå bästa resultat när det gäller måleri. Alltifrån färgval, underarbete och själva måleriet måste vara genomarbetat. Genom våra skickliga medarbetare ger vi dig som kund en trygghet att ditt uppdrag utförs på bästa sätt. Vi har även ett stort nätverk inom koncernen vilket gör att vi lätt kan hitta rätt hantverkare för varje uppdrag. Det ger oss också möjlighet till stor flexibilitet för att anpassa oss till dig som kund på bästa sätt.

Våra kunskaper inom måleri förs vidare genom att vi aktivt tar emot lärlingar som handleds av någon av våra erfarna målare under sin utbildning. Inte minst bekräftas vår hantverkskompetens av att vi på Yrkes-SM i måleri fick både guld 2014 och silver 2012. Flera av våra lärlingar fortsatte sin yrkeskarriär här på Celander och vi är stolta över att de väljer vår trygga och hantverkskunniga arbetsplats.

Vi utför uppdrag såsom:

  • Reparation och underhåll av lägenheter och villor.
  • Om- och nybyggnadsmåleri.
  • Måleri och ytskiktsbehandling av fasader.
  • Brandskyddsmåleri.
  • Servicearbeten. Ring idag, vi kommer imorgon!
  • ROT-uppdrag.

Vi kan hjälpa dig med allt från totalentreprenad till mindre uppdrag.

Kontaktpersoner Måleri


Jan-Åke Johansson
Avdelningschef Måleri
031-7230605
0707-570639
jan-ake.johansson@celander.se


Benny Asp
Projektledare Måleri
031-7230626
0707-570647
benny.asp@celander.se


Magnus Dahlgren
Projektledare Måleri
031-7230606
0707-570669
magnus.dahlgren@celander.se


Leif Svensson
Projektledare Måleri
0707-570661

leif.svensson@celander.se


Håkan Kilander
Kalkylator Måleri
0708-354853

håkan.kilander@celander.se


Krister Wallinder
Kalkylator Måleri
0707-570659

krister.wallinder@celander.se





Celander AB • Aminogatan 4 • 431 53 Mölndal
Tel: 031-723 06 00
E-post: celander@celander.se
Org.Nr: 556065-7800

© Celander AB